Podařilo se nám oslovit skutečného znalce, vystudovaného geografa a kartografa, který pracuje v Geografickém informačním systému, je specialistou na cestovatelskou fotografii, uskutečnil roční cestu kolem světa a mezi jeho oblíbené země patří Nepál, Srí Lanka, Indonésie, Nový Zéland, Peru, Bolívie a Keňa.
Foto a odpovědi: ROMAN BÁR, www.czechphototravel.cz
Srí Lanka je sympatická už jen tím, že má stejnou rozlohu jako Česká republika a během dvou nebo tří týdnů dovolené se tedy dá poznat velká část ostrova. Za posledních 20 let země prošla řadou těžkých zkoušek (tsunami, válka, ekonomická krize, covid), ale její rozmanitost je neuvěřitelná.
Ostrov má nádherné tropické pláže, členité hory, krásné čajové plantáže, koloniální architekturu a spoustu zvířat v národních parcích. Když k tomu přidáme velmi přátelské lidi a výborné jídlo, dostaneme jednu z nejzajímavějších zemí na světě.
K naší cestě mohu říct, že více než polovina míst na trase bude méně známých a ne tolik turistických. Z těch známějších je to hlavní město Colombo, odkud se přes historické Galle přesuneme podél jižního pobřeží do národního parku Udawalawe. Dále se vydáme do hor k čajovým plantážím, jejichž centrem je město Ella, a podíváme se i více na sever do historické oblasti Polonnaruwa.
Kromě poznávání krás ostrova, bude hlavní náplní naší výpravy cestovatelská fotografie. Čeká nás focení „na dlouhý čas“ při východech a západech slunce, krajinářská fotografie v horách, vyzkoušíme si portréty domorodců a zažijeme adrenalin street fotek na tržištích. Zdokonalíme se i v práci s teleobjektivy při dokumentování zvířat v národních parcích a lagunách.
Osobně mám nejraději městečko Tangalle na jihu ostrova. V jeho okolí je možné zažít rybolov s místními rybáři, pomáhat jim vytahovat velké sítě z moře, navštívit rybí trh nebo si vyjet na kajaku po laguně, pozorovat tři druhy ledňáčků, volavky, ibisy a další ptáky, kteří přilétají z okolních polí na svá hnízda v korunách stromů.
Jednoduše řečeno je ostrov možné navštívit po celý rok, protože má dvě sezony monzunů. Prakticky to pak znamená, že cestování po jihozápadě ostrova je příjemnější od října do března a na severovýchod je ideální se vydat v období dubna až září. Zajímavá fotka se dá udělat i v dešti, takže bych se nebránil ani měsícům na začátku monzunu, který nebývá tak silný jako jinde v Asii. Co se týká denní doby, pak je ideální fotit ráno a večer, přes den bývá ostré slunce a velké horko.
Zmínil jsem rozmanitost ostrova a taková je i moje cestovatelská fotovýbava. Zároveň je malá a lehká, protože používám značku OM System (dříve Olympus). Jako hlavní tělo mám OM-1, k němu pak světelné objektivy 17 mm f/1,2, 45 mm f/1,2 a teleobjektiv 300 mm f/4. Na krajinu používám širokoúhlý Panasonic 8–18 mm. Obecně využijeme objektivy všech ohnisek – široké (16–35 mm), portrétní (85 mm) i dlouhé (300 mm). Samozřejmě záleží, jak je kdo zvyklý fotit. Hlavní je si cestování užít – i já mám chvíle, kdy nefotím a jen pozoruji…
Na Srí Lanku se vrátím po roce opět v únoru. Tentokrát na dva týdny i se skupinou fotografů, kterým bych rád ukázal to nejlepší z ostrova, co jsem si já sám oblíbil. Ve spolupráci s CK Czech Travel Photo jsme připravili velký okruh, který si určitě užijí i ti, co primárně nefotí. Každý si totiž na Srí Lance najde to své a možných aktivit je opravdu hodně.